Dwór Andrzeja Kopy

Poniższa notatka pochodzi za strony http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/34067,trzcielin-dwor-plk–andrzeja-kopy-z-konca-xix-w-.html
“Trzcielin położony przy skrzyżowaniu dróg łączących Stęszew z Dopiewem oraz Konarzewo z Lasówkami jest niewątpliwą ciekawostką. Zobaczyć tu można aż trzy dwory, które były do 1945 roku centrami trzech niezależnych majątków ziemskich.

Istniejąca od XIV wieku wieś przechodziła w swojej historii okresy podziałów i łączeń. W średniowieczu stanowiła siedzibę rodu Trzcielińskich. Jej właścicielami byli wówczas bracia Tomisław, Dobiesław i Wierzbięta. W XVI wieku osada dzieliła się na dobra szlacheckie (Trzcielin Szlachecki) i kościelne (Trzcielin Duchowny). W XVIII wieku całość w swych rękach skupiła rodzina Biskupskich. Wiek XIX przyniósł najpierw jej podział na trzy części, a w jego końcówce ponowne połączenie za sprawą Hansa Tiedemanna.

Odzyskanie przez Polskę niepodległości stało się powodem sprzedaży przez Tiedemanna majętności trzcielińskiej. Jedną z części podzielonego przez Hansa Tiedemanna majątku kupił oficer Wojska Polskiego pułkownik Andrzej Kopa. Kopa poza gruntami nabył dwór oraz część budynków folwarcznych. Dwór kupiony przez Kopę powstał pod koniec XIX wieku i był zajmowany przez zarządcę majątku Tiedemanna. Rządcówka składała się z kilku części, z których reprezentacyjną częścią był główny korpus. Zbudowano go w neoklasycystycznym stylu. Wejście do budynku usytuowano w fasadzie bocznej i poprzedzono gankiem z arkadami zwieńczonym tarasem z tralkową balustradą.

Dwór płk. Kopy stanowi dziś własność prywatną”.

Czy dzisiejsi mieszkańcy Trzcielina wiedzą więcej? Czy podzielą się z nami informacjami na temat swojej miejscowości?

dwór w trzcielinie

Tagi:  ,

Odpowiedz