Foto nie dla delikatnych

Wiem, że są ludzie, którzy nie tylko nie lubią kotów, ale woleliby, żeby ich w okolicy w ogóle nie było. Na wsiach koty były, są i będą, bo nie tylko zachwycają pięknem i gracją, ale pełnią pożyteczną funkcję “ograniczaczy” liczby gryzoni. Po dzisiejszej nocy na naszym chodniku znaleźliśmy (uprzedziłam w tytule, że nie  jest miło)…

nornik nornik2 nornik3

 

 

 

 

 

 

W ostatnich tygodniach tak jest codziennie. Wydaje mi się, że to norniki. Oto nieco informacji na ich temat z portalu Wymarzony ogród:

“Nornik polny zimuje w norach, głównie na nieużytkach, na łąkach, w zadrzewieniach śródpolnych, miedzach i na brzegach lasów. Nie zapada w sen zimowy. Pod pokrywą śnieżną buduje tunele z ziemi i trawy, a nawet przenosi gniazdo na powierzchnię gleby, które łatwo zauważamy po stajaniu śniegu. Część norników przenosi się do drewnianych zabudowań znajdujących się w ogrodzie, gdzie mogą się rozmnażać zimą.
Norniki są bardzo płodne. Ciąża trwa 18-20 dni. W ciągu życia samica rodzi 6-7-krotnie, a w sprzyjających warunkach nawet częściej, co miesiąc, po 4-9 młodych w miocie. Młode są samodzielne po 12-15 dniach, a po 3 miesiącach uzyskują dojrzałość płciową. Norniki żyją 2-4,5 miesięcy, rzadko jeden rok.
Zasiedlanie terenu przez norniki rozpoczyna się od założenia nor przez pojedyncze osobniki. Wkrótce ich potomstwo zakłada w sąsiedztwie własne nory, które łącząc się tworzą kolonię. Przy dużym zagęszczeniu jedną norę może zamieszkiwać kilka samic. Samce i samice opiekują się potomstwem swoim i obcym. Gdy padnie matka, potomstwu nie grozi niebezpieczeństwo, gdyż zajmą się nim sąsiedzi.

Latem nornik jest aktywny od wieczora do wczesnego ranka, natomiast zimą żeruje za dnia. Norniki wyszukują pokarmu w promieniu 15 m wokół nory. Najpierw zjadają rośliny rosnące przy otworze wejściowym do nory, a po ich zjedzeniu przemieszczają się stopniowo dalej. Pożywieniem nornika są soczyste rośliny, m.in. trawy, marchew i buraki. Jesienią i zimą norniki zjadają duże ilości ziarna i nasion chwastów, które najpierw gromadzą w spiżarniach. Nornik polny może zebrać do 3 kg zapasów żywności, którą są nie tylko nasiona, lecz także pędy, liście i korzenie różnych roślin”.

za: http://www.wymarzonyogrod.pl/pielegnacja-ogrodu/ochrona-roslin-szkodniki-i-choroby-roslin/karczownik-i-nornik-gryzonie-ktore-wyrzadzaja-szkody-w-ogrodzie,14_530.html , pobrano 20.09.15 g. 9.00

….i może jeszcze trochę:

Gryzonie odgrywają poważną rolę w przenoszeniu chorób zakaźnych. Na przykład u (…) norników(…) stwierdzono pałeczki dżumy. Zakażenie człowieka następuje przez pchły, które bytowały na chorych zwierzętach. Pałeczki tularemii występują u (…) norników, (…). Ludzie zakażają się nią wdychając kurz, pijąc zanieczyszczoną wodę(…). Wirusy wścieklizny wyizolowano u (…) nornicy i nornika polnego. Zakażenie człowieka następuje przez zanieczyszczenie ran lub błon śluzowych nosa czy spojówek śliną chorych zwierząt. U nornika stwierdzono występowanie wirusa kleszczowego zapalenia mózgu oraz riketsję powodującą zapalenie płuc. Zakażenia następują przez wdychanie kurzu lub przez kontakt z zakażonymi produktami. Gryzonie przenoszą bakterie leptospiroz, które powodują gorączkę i zapalne stany narządów wewnętrznych. Źródłem zakażenia jest woda zanieczyszczona moczem chorych gryzoni. Gryzonie są również przenosicielami bakterii Salmonella, które spożyte z pożywieniem wywołują dur brzuszny i rzekomy, zapalenie ucha środkowego, opon mózgowych, płuc oraz biegunki niemowlęce“.

za: http://www.porady.co.pl/gryzonie_opis.html ,pobrano 20.09.15 g. 9.10

Na zakończenie przypomnę- należy rozsądnie ograniczać populację kotów poprzez kastrację (i tych domowych, i bezdomnych). Jednak zanim zaczniemy znowu narzekać na kocie odchody (choć najczęściej są one starannie zakopywane) pomyślmy o  pożytecznej działalności kotów, no i weźmy pod uwagę, że mieszkamy na wsi:-)

skarpeciarz

Tagi:  ,

Jeden komentarz do Foto nie dla delikatnych

  • Klaudia  mówi:

    Moja kociarnia notorycznie znosi do domu takie małe sierściuszki w “prezencie”, choć gustują też w żabach :)

Odpowiedz

Możesz użyć tagów oraz atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>