Lawenda? Miód lawendowy?

Czy to pola lawendy w Prowansji?

DSC01133 DSC01134 DSC01135 DSC01136
Nie, to facelia na polu pod Joanką;-) „Pszczelich hałasów” zdjęcie nie oddaje, niestety;-) Facelia błękitna (Phacelia tanacetifolia Benth.) – gatunek rośliny z rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae). Zwyczajowo nazywana jest też wiązanką wrotyczową. Pochodzi z Kalifornii, u nas jest dość często uprawiana.
Zastosowanie
• Roślina miododajna: należy do najlepszych roślin miododajnych. Pszczoły odwiedzają facelię błękitną przez cały dzień. Na 1 m2 uprawy może pracować 30 pszczół (wydajność na dobrych glebach dochodzi do 300-400 kg miodu/ha).
• Roślina uprawna: jest rośliną uprawianą na paszę, niekiedy na nawóz zielony. Plon zielonki 15-20 t/ha. Facelia błękitna jest jedną z najbardziej niezawodnych roślin poplonowych uprawianych na wszystkich rodzajach gleb. Potrafi pobierać wymyte składniki pokarmowe z głębszych warstw gleby (ma głęboki, dobrze rozwinięty system korzeniowy) i przemieszczać je do swoich organów w części nadziemnej. Posiada niewielkie wymagania glebowe, jest odporna na suszę, a ponadto dość dobrze znosi jesienne przymrozki do minus 7-10oC. Zalety facelii to także krótki okres wegetacji).
W sprzyjających warunkach pogodowych dobry plon zielonej masy można otrzymać już po 50-60 dniach. Szybkie tempo wzrostu powoduje zagłuszanie wschodzących chwastów i chroni glebę przed stratami wilgoci. W poplonie ścierniskowym, gdy rośliny facelii osiągną wysokość 30-40 cm, można otrzymać 20-30 t/ha zielonki.
• Roślina ozdobna: ze względu na swoje ładne kwiaty oraz fakt, że jest bardzo dobrą rośliną miododajną jest czasami uprawiana jako roślina ozdobna.
Za: http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/inne-uprawy/facelia-w-poplonie,38848.html-odczyt 18.06.14 o g. 9.16
http://pl.wikipedia.org/wiki/Facelia_b%C5%82%C4%99kitna odczyt 18.06.14 g. 9.00

Tagi:  ,

2 komentarze do Lawenda? Miód lawendowy?

 • SzymonJuz1  mówi:

  https://www.agropomoc.pl/Public/images/agro2/images/logo.png
  Dawny rok nie był szczególnie udany dla producentów maszyn rolniczych. Statystyki jednoznacznie wskazują bowiem, że domowi rolnicy preferują bowiem używane ciągniki. Podobnie rzecz wygląda w przykładu części do kombajnu – tu również też drugie przegrywają z wysłużonymi modelami. Powód? Wiadomo: oszczędności.

  Producenci ciągników nie mogą odpowiedzieć zeszłego roku do dobrych. W ewidencjach Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zaobserwowano w niniejszym przebiegu zaledwie 12 303 nowych ciągników rolniczych. To więcej 13% mniej niż dwa lata temu! Niskiego tego: po raz pierwszy z wielu lat liczba sprzedanych nowych ciągników nie przekroczyła poziomu 14 000. Co ciekawe, w aktualnym pojedynczym czasie wzrosła za to sprzedaż traktorów używanych. I zatem o jeszcze 6%: z 15 421 do 16 390 sztuk. Oraz że nie unosi się na ponowne dofinansowanie zakupów ciągników rolniczych ze ściany Unii Europejskiej, wówczas w współczesnym roku tak ponownie zaobserwujemy dalsze boomy na lokalnym sektorze używek.

  Siła marki

  Agropomoc to uznana marka w świecie rolniczym, która od lat zaobserwował w dawnym roku 20% spadek sprzedaży, wszak nie przeszkodziło mu wtedy kolejny raz z urzędu stwierdzić w polskim świecie sporo nowoczesnych maszyn rolniczych: w ewidencjach pojawiło się 2055 traktorów tejże jakości. Tuż zbytnio nim uplasował się John Deere. W całym 2015 r. na zakup ciągnika tej marki zdecydowało się aż 1874 nabywców – to wzrost o całe 26%. Podium rocznej klasyfikacji producentów zamyka Zator, który wypuścił na lokalny rynek 1658 nowych ciągników. Dwoma najchętniej wybieranymi ciągnikami były ponadto maszyny racja tejże firmy: Zetor Major 80 i Proxima 90. Zaraz za podium można odnaleźć maszyny rolnicze Deutz-Fahr, Kubuta, Case IH, Massey Ferguson, Claas, Valta czy Farmtrac.

  Jak robi sprzedaż nowych maszyn rolniczych w indywidualnych krajach Polski? W zeszłym roku pod bieżącym względem przodowało woj. wielkopolskie (2051 nowych ciągników – wzrost o 13%), tuż zbytnio nim uplasowały się Mazowsze (2015 rejestracji – spadek aż o 36%) oraz Lubelszczyzna (1333 rejestracji – wzrost o 11%).

  Czemu używane części do kombajnu?

  Używane ciągniki cieszą się wśród rolników niewątpliwie większą popularnością, podobnie robi same propozycja z stosowanymi stronami do kombajnów – wałami korbowymi, sprężarkami, głowicami, pompami wtryskowymi, rozrusznikami, końcówkami wylotowymi o bogatej wielkości, koszami sitowymi… Za popularnością używanych części do kombajnu mówi ich cena. Badania dowiodły bowiem, iż koszt naprawie części maszyn stanowi 30–60% kosztów wytwarzania części nowych. I zakup części i układów odnowionych (zregenerowanych) jest skromniejszy w ścianach 20–40%! Nie polecając o aktualnym, że regeneracja jest jedną z kluczowych metod recyklingu wyeksploatowanych (złomowanych) instytucji i urządzeń. Nic dziwnego, że regeneracja – proces przywracający uszkodzonym czy uszkodzonym częściom (do kombajnu a nie tylko) ich pierwsze cechy konstrukcyjne i jakościowe – korzysta na marki.

 • SzymonJuz1  mówi:

  https://www.agropomoc.pl/Public/images/agro2/images/logo.png
  Minieni rok nie był ogromnie właściwy dla producentów maszyn rolniczych. Statystyki jasno wskazują bowiem, że domowi rolnicy preferują bowiem używane ciągniki. Podobnie sytuacja robi w sukcesu części do kombajnu – tutaj plus też nowoczesne grają z wysłużonymi modelami. Powód? Wiadomo: oszczędności.

  Producenci ciągników nie mogą zaliczyć ostatniego roku do dobrych. W statystykach Centralnej Ewidencji Samochodów a Kierowców dostrzeżono w obecnym czasie tylko 12 303 nowych ciągników rolniczych. To jeszcze 13% mniej niż dwa biega temu! Niskiego tego: po raz ważny od dużo lat suma sprzedanych nowych ciągników nie przekroczyła poziomu 14 000. Co dobre, w współczesnym jedynym momencie wzrosła za ostatnie transakcję traktorów używanych. I aktualne o ponad 6%: z 15 421 do 16 390 sztuk. I iż nie pokrywa się na ponowne dofinansowanie zakupów ciągników rolniczych ze strony Unii Europejskiej, wtedy w niniejszym roku może jeszcze zaobserwujemy dalsze wzrosty na rodzimym sektora używek.

  Wartość marki

  Jeżeli szukasz części zamiennych do maszyn rolniczych zapraszamy do nas dostrzegł w zeszłym roku 20% spadek sprzedaży, ale nie przeszkodziło mu obecne następny raz z urzędu zapisać w bliskim świecie więcej nowych maszyn rolniczych: w ewidencjach pojawiło się 2055 traktorów tej cechy. Tuż zbytnio nim uplasował się John Deere. W całym 2015 r. na handel ciągnika tejże nazwy postanowiło się aż 1874 nabywców – to wzrost o pełne 26%. Podium rocznej klasyfikacji producentów zamyka Zator, który wypuścił na krajowy rynek 1658 nowych ciągników. Dwoma najchętniej wybieranymi ciągnikami były zresztą maszyny tak owej instytucji: Zetor Major 80 i Proxima 90. Obecnie za podium można odkryć maszyny rolnicze Deutz-Fahr, Kubuta, Case IH, Massey Ferguson, Claas, Valta czy Farmtrac.

  Jak wskazuje sprzedaż nowoczesnych maszyn rolniczych w konkretnych terenach Polski? W zeszłym roku pod tym sensem przodowało woj. wielkopolskie (2051 nowych ciągników – wzrost o 13%), tuż zbytnio nim uplasowały się Mazowsze (2015 rejestracji – spadek aż o 36%) oraz Lubelszczyzna (1333 rejestracji – wzrost o 11%).

  Czemu używane części do kombajnu?

  Używane ciągniki napawają się wśród rolników niewątpliwie trudniejszą sławą, podobnie czeka same sprawa z używanymi stronami do kombajnów – wałami korbowymi, sprężarkami, głowicami, pompami wtryskowymi, rozrusznikami, końcówkami wylotowymi o nietypowej wielkości, koszami sitowymi… Za popularnością używanych części do kombajnu prosi ich cena. Badania wykazały bowiem, iż koszt regeneracji części maszyn jest 30–60% kosztów wytwarzania części nowych. I zakup części i zestawów odnowionych (zregenerowanych) jest dostępniejszy w skalach 20–40%! Nie dyskutując o aktualnym, że regeneracja jest jakąś spośród charakterystycznych metod recyklingu wyeksploatowanych (złomowanych) organizacji i narzędzi. Nic niezwykłego, że regeneracja – proces przywracający starym czy zużytym grupom (do kombajnu a nie tylko) ich jedyne cechy konstrukcyjne i jakościowe – osiąga na popularności.

Odpowiedz

Możesz użyć tagów oraz atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>