Miód prosto z pasieki

pszczola na dziurawcu

Kiedy byłam dziewczynką marzyłam o tym żeby zostać łowcą przygód. Uwielbiałam leśne wędrówki, zbieranie grzybów i wąchanie lasu. W moich radosnych myślach pojawiała się wspinaczka po drzewach, tropienie wojowników  i znajdowanie  ukrytych skarbów, a zaraz obok tych dynamicznych obrazów pojawiało się wielkie słoneczne pole kwitnącej lawendy, kilka uli, pszczoły i miód. Już wtedy byłam wielką miłośniczką miodu, która na równi z wyczytywanymi książkami, pałaszowała słoik miodu za słoikiem. Kiedy nastała dorosłość, zupełnie naturalnie zakochałam się we wspaniałym fotografie przyrody, który na moich oczach stał się pszczelarzem. Odkąd się znamy pszczoły zawsze są z nami. Ojciec i dziadek mojego męża z wielką pasją parali się pszczelarstwem, pozostawiając w gospodarstwie mnóstwo sprzętu, zapachu wosku i barwnych opowieści. Słuchając rozmów męża z ojcem, uczestnicząc w pielęgnacji pszczół, miodobraniu, zbiorach mleczka i pyłku, obserwując pszczoły na kwiatach w naszym ogrodzie pasiecznym, siłą rzeczy stałam się pszczelarką i żoną pszczelarza.

Jesteśmy małżeństwem o dość niecodziennej specjalizacji, Michał jest magistrem inżynierem ekologii transportu. Ma rękę do zwierząt i kocha je. W jego rodzinie pszczelarstwo przekazywane jest z ojca na syna. Natomiast ja jestem magistrem inżynierem ogrodnictwa w dziedzinie kształtowania terenów zieleni. Od dziecka uwielbiam rośliny i pasjonuję się ich uprawą. Oboje fascynujemy się światem przyrody i fotografii przyrodniczej. Michał ma na swoim koncie wystawy fotografii przyrodniczej i jest członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody. Jedną z jego prezentacji zdjęć pod tytułem „Śladem żurawi” można zobaczyć tutaj: http://vimeo.com/20234714

W Gospodarstwie Pszczelarskim “Miody Bartkowiaka” połączyliśmy nasze zamiłowania  do zwierząt i roślin z wielopokoleniowym doświadczeniem w hodowli pszczół rodziny Bartkowiaków. To wyjątkowe zestawienie pasji, wiedzy i umiejętności daje nam możliwość współpracy ze światem pszczół, pokazania go i zaprzyjaźnienia się z nim. Owocem naszej pracy są znakomite miody odmianowe. Nasze pszczoły korzystają ze wspaniałych pożytków Wielkopolskiego Parku Narodowego. Wraz z działalnością pszczelarską przybliżamy ludziom świat owadów zapylających organizując wizyty edukacyjne w pasiece, podczas których pokazujemy świat pszczół, opowiadamy o cyklu ich życia i roślinach, które zapylają. Prowadzimy również całoroczną akcję “Sadząc kwiaty wkoło pomagamy pszczołom”. Na naszej stronie internetowej zamieszczamy zdjęcia roślin pożytkowych, wraz z opisami ich wymagań siedliskowych. Dzielimy się sadzonkami, nasionami roślin oraz sekretami ich uprawy, po to aby każdy mógł współtworzyć lokalną bazę pożytkową dla zapylaczy.

Z pszczelarskimi pozdrowieniami, Teresa Porankiewicz-Bartkowiak

Gospodarstwo Pszczelarskie „Miody Bartkowiaka”

ww.miodybartkowiaka.pl

Tagi:  ,

Odpowiedz