Pająki to nasi sprzymierzeńcy

Pająki (Araneae) – najliczniejszy rząd pajęczaków, należy do niego ponad 40 tys. opisanych gatunków. Są to zwierzęta typowo lądowe, o wielkości od 0,5 mm do 12 cm ciała i do ok. 32 cm rozstawu odnóży.
Często samice są większe od samców.
Ciało podzielone na dwie części: głowotułów i odwłok.
Głowotułów okryty grubym oskórkiem, pokrytym dodatkowo oskórkowymi włoskami, robiącymi czasem wrażenie sierści.
Zanim rozdepczemy kolejnego pająka, spójrzmy, jak te ośmionogie stworzenia mogą poprawić jakość naszego życia.
Trzy powody, dla których pająki są pożyteczne
1. Pająki zjadają szkodniki. Pająki żywią się powszechnie występującymi szkodnikami, takimi jak karaczany, skorki, komary, muchy i mole. Jeśli pozwolimy im działać, pająki wytępią większość owadów w naszym domu, co czyni z nich wspaniałą broń przeciwko insektom.
2. Pająki zjadają inne pająki. Spotkania pająków często kończą się gladiatorskimi pojedynkami, w których zwycięzca zjada pokonanego. Jeśli w naszej piwnicy zamieszkują długonogie nasoszniki trzesie, możemy zaobserwować, że ich populacja początkowo składa się licznych mniejszych osobników, by później skurczyć się do mniejszej liczby większych. Ponadto nasoszniki trzesie przepadają również za posiłkiem w postaci różnych szkodników co czyni z nich wielkich sojuszników człowieka.
3. Pająki ograniczają rozprzestrzenianie się chorób. Pająki pożerają wiele domowych szkodników odpowiedzialnych za przenoszenie chorób na ludzi – komary, pchły, muchy, karaczany i wiele innych
Prawie wszystkie pająki posiadają jad, jednak jad tylko trzech procent z nich może być szkodliwy dla człowieka. Mam nadzieję, ze pająk, który zrobił w moim ogrodzie tak piękne gniazdo nie potraktuje nas jadem, ale za to zje wszystkie mszyce, atakujące w tym roku nasz koper;-)

DSC_0074[1]

Tagi:  ,

Odpowiedz